XIII UPM

XIII Uczniowskie Prezentacje Matematyczne

    W piątek, 20 października 2017r., odbyły się kolejne XIII Uczniowskie Prezentacje Matematyczne zorganizowane przez Opolski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX w Opolu. Podczas spotkania wystąpiły trzy grupy uczniów z następującymi prezentacjami:


1. “Zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach nauki” – Mateusz Łukowski, Maciej Praczuk z PLO nr IX w Opolu.
Uczniowie w profesjonalny sposób przedstawili mnóstwo dziedzin życia, w których można odnaleźć niemały ślad matematyki. Prezentacja bogata była w różnorodne przykłady i wiele popierających je obrazów. To inspirujące, że nawet w muzyce i rosnącej główce kalafiora jest nutka matematyki.

2. “Dowód tw. Pitagorasa oparty na podobieństwie trójkątów” – Miriam Nieslony z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Dębskiej Kuźni.

Powszechnie znane twierdzenie Pitagorasa zostało zaprezentowane w niezwykle precyzyjnym dowodzie matematycznym. Uczennica bardzo dokładnie i klarownie wyjaśniła, dlaczego to twierdzenie jest prawdziwe, a udowadnianie czegoś w matematyce to nie lada wyzwanie.

3. “Matematyczne abstrakcje” – Sebastian Siwiec, Bartosz Stodulski również z PLO nr IX w Opolu.

Uczniowie odbiegli w nieco odleglejsze meandry matematyki, jakimi są iluzje matematyczne czy paradoksy. Poza obrazami i przykładami, które potrafią wyprowadzić nasz mózg z równowagi, przedstawili również jego ogromną zaletę, jaką jest np. możliwość zapamiętywania ogromnej ilości cyfr po przecinku w liczbie Pi.


Uczniowie zaprezentowali niezwykły poziom wystąpień, każdy z prezentujących otrzymał dyplom oraz upominek. Po prezentacjach był czas na refleksję, słodki poczęstunek i składanie origami. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy, a prezentującym gratulujemy wspaniałych wystąpień.

Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z innymi matematycznymi ciekawostkami zapraszamy za rok!